top of page

Šta bi ste trebali da znate o čivavama

 

 Težina čivave je od 0,5 do 4,5 kg, pri čemu je optimalna masa između 1 i 2 kg,mužjaci mogu imati i više. Postoje dve vrste čivava:Kratkodlaka i dugodlaka čivava, koji se međusobno mogu ukrštati.

I kratkodlaka i dugodlaka čivava imaju veliku, lepo oblikovanu jabičastu lobanju sa rupicom na temenu. Ta rupica nije vidljiva, ali se može opipati nežnim dodirom. Ipak, treba pripaziti da se ne pritiska taj deo, jer je izuzetno osetljiv. Čivavu, naročito štene ne treba milovati po glavi, već od vrata na , duž leđa, ili ispod vrata i po stomačiću.

Uši su velike, uzdignute i uspravne kada je pas animiran, ali kada miruje šire se prema dole pod uglom od 45 stepeni. Oči su velike i pune, ali nisu ispupčene. Boja očiju je obično tamna, svetlije oči su dopuštene kod svetlijih pasa.

Njuška nije preterano kratka i neznatno je šiljasta. Jako kratka gubica nije poželjna jer zubi mogu krivo rasti i može imati problema sa disanjem.

Nos je veoma taman (crni) kod tamnijih pasa i svetliji kod svetlijih pasa. Ružičast nos je dozvoljen kod veoma svetlih vrsta.

Vrat je neznatno u luku, leđa su ravna, prsni koš okrugao. Telo ne bi trebalo biti kvadratično, ipak mužjak može biti malo kraći i krupniji od ženke, ali ne kvadratičan (gledano sa strane).

Rep nije preterano dug i nosi se u tri pozicije: kao srp prema van, kao srp prema gore ili kao petlja. Rep nikad ne bi smeo biti nošen među nogama (podvijen), a ako jeste, onda je to posledica straha, hladnoće, plašljivosti, bolesti ili zbog slomljenog repa.

Šape su male i elegantne, ni okrugle, ni šiljate, nego nešto između. Nokti su vidljivo razdvojeni, ali ne preširoko.

Čivave su svih boja, uključujući belu, žućkasto-smeđu, crvenu, crnu i mrku. Mogu biti kombinacije tih boja – šarene, kao i svetlije i tamnije.Kod kratkodlakih čivava dlaka bi trebala biti nežna na dodir, gusta i sjajna. Ispod spoljne dlake nalazi se podlaka. Dlaka jednolično prekriva celo telo sa malim ovratnikom koji je poželjan i oskudnijom dlakom na glavi, ušima i stomaku. Rep bi trebao biti odlakan.

Izgled čivave opisujemo kao mali pas koji je graciozan, ali okretan; ekspresija mu je drska i puna života. Trebao bi izgledati sretan i pun vitalnosti, dok je kraj vas, a to pokazuje tako da glavu i rep drži gore.

Čivave žive dugo, 15-20 godina, pod uslovom da imaju odgovarajuću negu i da su okružene ljubavlju i pažnjom.

 

Čula kod čivave

Vid: Osim njihovog prostora koji vide, čivave, kao i svi psi, mogu uočiti kretanje iz veće daljine nego mi, jer ne mogu videti tako dobro iz bliza. Mogu videti bolje kad je manje svetla, ali ne mogu razlikovati mnogo boja.

Sluh: Čivave čuju bolje četiri puta od nas, a posebno visokotonske zvuke.

Ukus: Čivave imaju slabije čulo ukusa nego mi, tako da su sklonije probati sve, što najčešće i urade, tako da je važno da njihovi vlasnici kontrolišu uzimanje hrane.

Dodir: Čivave su druželjubive životinje i vole se maziti, negovati i da se sa njima igra.Ipak,čivave su više za samce,parove bez dece ili porodice sa odraslom decom.

Njuh: Nos čivave je najjači čulni organ. Čulo njuha je kod pasa tako dobro da oni mogu pratiti trag star nekoliko nedelja, otkriti mirise razblažene na milioniti deo koncentracije koja je potrebna da bi mi osetili te mirise.

Čivava je idealna za starije ljude koji ne mogu rukovati sa većim i snažnijim psima, ili za osobe i porodice koje žive u malom životnom prostoru, odnosno stanu. Veoma pozitivno deluje na usamljene i depresivne osobe, unoseći im radost i vedrinu u život. Inteligentna, umiljata i živahna čivava je najiskreniji prijatelj, odano i bezuslovno voli i prati svog vlasnika sa kojim može ići gotovo svugde, pa čak se smestiti i ispod sedišta u avionu.

Čivava nije za svakog. Nije za grube osobe, bilo odrasli ili deca. Ona je sobni pas, pa nije ni za one koji se suviše brinu za svoj nameštaj i tepihe, ili im smeta pseći miris, koji čivava i nema. Čivava voli društvo, i drugih životinja, a naročito ljudi i svog vlasnika. Ako morate mnogo vremena provoditi izvan kuće i ostavljati svoju čivavu samu,  ona će patiti i biti usamljena, pa je možda bolje da nabavite neku drugu vrstu, koja lakše podnosi usamljenost.

 

Čivava i deca

Čivava nije rasa koju treba držati uz malo dete. Malo dete može slučajno pasti na psa i uzrokovati ozbiljne povrede, ili čak smrt čivave. Dete lako zameni psa za igračku, i nema osećaj niti svest da svojim jačim stiskom može povrediti čivavu. Pas takve veličine ne bi trebao ostati sa malim detetom bez nadzora, zbog obostrane sigurnosti.

Deca i čivave mogu biti odlični prijatelji, ali dete je potrebno naučiti kako da se sigurno i humano odnosi prema psima, naročito malim.

                                                                                                           

Čivave sa ostalim psima

Čivave se obično dobro slažu sa ostalim rasama, čak i sa mačkama, ali kada se mali pas prvi put dovodi u kuću u kojoj je veći pas, vlasnik bi ih trebao nadzirati dok ne bude siguran da će se složiti.

 

Odgoj čivave

Ako ne želite da vaša čivava postane agresivna, morate biti nežni u igri sa njom. U suprotnom, mogla bi da pomisli da je agresivno ponašanje dopušteno i vi nikad ne bi ste bili sigurno kada bi se ono moglo ispoljiti. Ako je čivava naučena na agresivnu igru ili da napada, mogla bi ugristi svog druga za igru, pa bio to drugi pas ili čovek.

 

Čivave su dobri čuvari

Čivave su izvrsni čuvari. Njihov sluh je oštar, a lavež glasan i prodoran. Čivave su poznate po tome što plaše provalnike i upozoravaju vlasnike kada izbije požar ili neka druga opasnost. Pošto joj je sluh izuzetno istančan, čivava će upozoriti vlasnike i prije nego što bilo ko u kući bude svestan opasnosti.

Čivava neće trčati prema posetiocima i skakati na njih. Ona je oprezna u prihvatanju stranaca (posetilaca) i može nastaviti lajati dok je vlasnik ne ućutka. Vaša čivava neće biti agresivna prema gostu, ali će ga posmatrati iz daljine, nepoverljivo i sa oprezom, prije nego odluči da je sve u redu.

 Čivave trebaju biti u toplom

Čivava se lako prehladi i ona će drhturiti ako joj je hladno. To je isključivo pas za stan. Treba da ide napolje, da se kreće, a ne daživi u boksu ili kavezu. Leti može biti više napolju, ali ne trpi niske temperature, osetljiva je i lako se prehladi. Ako živiti tamo gde su zime hladne, za vašu čivavu trebaće kaputić ili odelce, ako ste sa njom napolju duže od 5 minuta.

Za koga su čivave

Karakteristike

Copyright 2022, No animals were harmed in the making

  • w-facebook
  • w-twitter
  • w-googleplus

2012 © Copyright Animal Clinic

  • w-facebook

USLUGE

- Parenja

k

Mail: cici_nici@yahoo.com
Tel:  024/542-931

Mob:063/15-333-70Mob

USLUGE

- Parenja

k

Mail: cici_nici@yahoo.com

Mob:063/15-333-70Mob

bottom of page